Så, idag blev det en sån där dag när jag kände mig lite extra modig eller kanske bara spontan. Jag tänkte, varför inte bara släppa fram min nakna sida och visa upp fittan här? Ingen stor grej egentligen, bara en liten kick av att bryta normer och vara ärlig om vem jag är.
Ingen anledning att vara pryd eller skämmas över min egen kropp. Jag menar, vi har ju alla samma slags grejer där nere, eller hur? Så varför inte bara äga det och vara stolt över det? Det var liksom min inställning när jag bestämde mig för att dela med mig av det här.
Det handlade inte om att skapa en stor skandal eller något, utan mer om att omfamna min egen nakenhet och våga vara sårbar. Ibland är det skönt att bryta loss från alla de där sociala normerna och bara vara ärlig om sina egna känslor och lustar.
Det var inte för att provocera eller få massor av uppmärksamhet. Snarare var det ett sätt för mig att säga ”hej, här är jag och det här är en del av mig.” Jag tror att det är viktigt att äga sin egen kropp och vara stolt över den.
Så ja, det här är dagen när jag visade fittan här. Ingen stor sak egentligen, bara en liten handling av självkärlek och självacceptans. Ingen anledning att dölja eller skämmas, utan bara vara stolt över den man är.